SV5 - Rhodos 2005

Fotogalerie SV5

Tak jako minulé roky i letos vybírala dovolenou XYL poté co jsme se dohodli, že to bude právě Rhodos odkud jsem ještě neysílal. Cestovní kancelář EXIMTOURS má poměrně širokou nabídku na tento malebný ostrov. Našli jsme i hotel s plochou střechou podle fotek což je podmínka pro jednodušší instalaci vertikálu. Rhodos SV5, EU 001 není nijak zvlášť zajímavý jako lokalita pro IOTA, ale to není až takový mínus do IOTA contestu, kterého jsem se potřetí za sebou hodlal účastnit.

Odlet byl 23/7, v sobotu, týden před plánovaným závodem. Vezu si sebou již klasickou expediční výbavu. Tedy YAESU FT 857, nbook s sw DX4WIN a Writelog, USB adapter od Microham a CW klíč. Většinu závodů jezdím jen CW, na SSB není hlas ani výkon. Anténa je vertikál od SP7GXP od 40m až po 6m včetně WARC. Ostrov nás přivítal parným počasím, které se nijak nezměnilo do samotného konce pobytu. Tedy 30-35 přes den ve stínu a v noci 26 až 28. Co se děje s tělem si asi každý dokáže představit. Jsem stále spocen a jediné řešení je sprcha, bazén a moře. V katalogu CK se psalo "centrálně řízená klimatizace" přeloženo do mateřštiny znamená, že klimatizaci zapínají jen od 22:30 do 5:00. To že je stará 20 let a teméř nefunfuje se už CK nezmiňuje.

Přijíždíme večer do hotelu Kolympia SKY v malé turistické vesnici na východě ostrova. Až zde na místě zjišťuji, že střecha rozhodně není plochá a vertikál budu moct umístnit k plotu. Za několik set metrů za námi je skála a vlastně celý ostrov krome pobřeží je poměrně hornatý. Jak jsem následně zjistil byla zásadní chyba jet na východ ostrova. Evropa i USA byly přes kopec a všechny signály (pokud byly slyšet - vysvětlím později) byly hodně slabé, neporovnatelně slabější než během jiných expedic.

Neděli, první den pobytu na ostrově ponechávám jen pro odpčinek a relax. V pondělí rozkládám vertikál a po 2 hodinách jej připojuji k TCVR. SWR je velmi dobré, na všech pásmech v CW částech je 1 až 1.5. To se málokdy zadaří takto na první moment nastavit vertikál. Bohužel to je poslední dobrá rádioamatérská novinka co mne zde čekala. Na všech pásmech od 40m až po 10m mám místni rušení o síle S9. Zapínám NB, ATT a zkouším různá nastavení, ale nic nepomáhá. Jen doufám, že se to zlepší a rušič se uklidní. Projiždím všechna pásma a pokud vůbec něco slyším jsou to obvykle big guns. Nemám potuchy po 100W stanicich s LW. Ten kdo nemá alespon 3el a pár set watů k tomu nemá šanci se mnou navázat spojení. Zkouším dávat výzvu a spojení příchází, ale jen pomaličku a co chvíli musím dávat QRN. Frustrující pocit, když vím že mně tam dobře slyší a volá mne dost stanic. Tento stav byl bohužel trvalý během celého pobytu. Jen jedno odpoledne rušení zmizelo a mohl jsem přidat pár QSO do logu. IOTA contest jsem byl nucen celý vynechat, protože bych jinak byl za nejhlušší osobu na pásmu a každé QSO by byl boj o přežití. Takto neslavně skončia celá expedice a pokud o účast potřetí za sebou v IOTA contestu. Snad někdy příšte v jiné lokalitě za lepších místních podmínek. Za celou dobu jsem udělal asi 300 QSO. Lístky budou odeslány všem zůčastněným.

Ale jako vždy stránky stinné nahrazují jsou kompenzovány nějakým poztivem a tím byl společný čas s XYL která se nemusela tentokráte moc dělit o mne s TCVR a případně s notebook, několik výletů po ostrově zapůjčeným autem. Co dodat pokud se někdo chce sem vydat? Rozhodně hledat západní pobřeží, někde na jih od Rhodosu, menší hotel nebo apartmán. Bude tam sice větší vítr, bouřlivější moře, ale snad nebudete "hluší" jako jsem byl sám. Za shlédnutí stoji rozhodně Rhodos, jeho přístav, staré a nové město, malebné městečko Lindos se svým hradem, údolí motýlů s dlouhou procházkou do kopce ke klášteru. Městečnou Apolonia je táké zajímavé. Určitě by návštěvník měl zajet do vnitrozemí, zajít do místní taverny , nakoupit ovoce u zemědělce prodávajícího u silnice a zažít trošku život místních lidí. Tak 73 a jindy z jiné lokalitu NSL


Návrat na hlavní stránku