Kypr

WPX CW 2004 - 5B4 aneb navsteva u C4MFotogalerie C4M

Fotogalerie - výlety na Kypru

5B4 se stalo destinací pro CW cást WPX. Pri pohledu na mapu a hornatý povrch ostrova bylo nutné vybrat oblast na V, ideálne SV, kde je otevrený smer na EU/NA. Tak se nakonec i stalo i když jsem plánoval pobyt v oblasti Paphos, nakonec jak jsem zjistil QTH bylo v malé vesnici Agia Marina asi 10 km od mesta Polis. Toto zjištení probehlo neplánovane až po pristání v Larnace v 03 ráno kdy jediná cesta byla pronájem automobilu a ujetí následujících 200km do QTH po levé strane. Naštestí XYL neustále hlídala abych byl v levém pruhu a tak jsme štastne dorazili do vesnicky. Apartmán byl opravdu 40m od more, ale ne od pláže. "Pláž" sloužila jako skladište odpadku a skalistý povrch nelákal k plavání. Majiteli apartmánu, který žil ve stejném dome souhlasil bez problému s umístením antén na streše.

Nový vertikál 40 až 10 včetně WARC od SP7GXP bohužel nechodil tak jak jsem predpokládal a tak bylo možné jakž takž pracovat od 20m po 10m. Na dolní pásma byl LW a dipól na 40m. (jak jsem dodatečne zjistil měsíc po závodě neůspěch s vertikálem a velmi špatné SWR bylo způsobeno kotvící šňůrou. Byla perfektní, ale v sobě měla tenký drát který mi celou anténu kompletně rozladil. Tato blbost mě stála poměrně hodně sil, energie, ale i peněz za telefon :( )

Dva dny pred závodem mne RZ9UA/9 behem QSO doporucil at si zajedu navštívit tým P3A respektive C4M. Vedel jsem predtím, že tady nekde jsou ale na predchozí email nereagovali a tak jsem je nehledal. Ukázalo se, že jejich contest QTH je asi 15km na SZ od mého v vesnicce Pachyamos. Nebyl problém objevit rybárnu restauraci s fixním QUADEM na EU/NA od 40 po 10 a otocnou A4S anténou a Delta loop na 80m. Jak jsem pozdeji zjistil bylo to jejich RUN a násobicové pracoviste a druhé násobic bylo o 1 km dál. Druhé QTH teprve budují a behem mé návštevy postavili 28m vysoký vertikál na 80m. Na 15m stožáru otocná vícepásmová YAGI a 2 x 40m Delta Loop na EU/NA. Obe QTH mají uchvacující výhled na more na svahu vzdáleném do more asi 100m.

Skupina operátoru z Ruska z Moskvy a Voroneže jezdí už 7 rokem do stejné oblasti. Behem setkání jsem osobne poznal RA9JX Vadim, RW3QC* Jack (Jevgenij), RA3AUU* Harry (Igor), RW4WR* Sandy (Alexander), UA4FQY Alexander, 5B4AGM Ben (Valentin). Operátori s * jsou clenové ruských dvojic na posledním WRTC 2002 ve Finsku a o schopnostech a možnostech techto operátoru jsem mel možnost se osobne presvedcit pozdeji. Jejich bývalá znacka P3A se již nebude na pásmu ozývat protože licence jim skoncila a v soucasné dobe používají contest licenci 5B4AGM nicméne usilují o svoji vlastní. Kyperská administrativa nicméne požaduje trvalý pobyt a zkoušky na Kypru a tak jednání není u konce.

Na 5B4 prileteli už v pondelí a od té doby intenzivne pripravovali pracovište na tento závod ale zároven na budoucí. V závode použili 1 x RUN a až 3 MULT pracovište podle potreby. Všechny pozice osazené YAESU FT1000MP a dále PA ACOM2000 na RUN a PA Alpa na MULT. Protože to nejsou troškari tak si sebou privezli 3 stožáry 2 x 21m a 1x 30m Celkem 700kg, nicméne objemová váha 2000kg. Cenu za dopravu nechteli prozradit ale dokážu si ji predstavit v 5 ciferném císle. Na nich plánují postavit stack antény pro pásma 10/15/20. . Stack bude fixne na EU/NA (cca 300 st) a horní anténa otocná podle potreby. Do konce roku budou mít jen jedno pracovište a to v druhém QTH a rybárnu natrvalo opustí.

V sobotu v 0300 místního casu zacal závod. Po 7 hodinách jsem mel upocených 300 QSO a o volání na výzvu jsem si mohl spíše zdát a znacka 5B4/OL8R není ideální pro CW provoz se 100W a vertikálem. (blbá výmluva, s SWR 1:3 a vyšším u vertikálu jsem byl z kategorie QRP) Velké nadšení opadlo a rozhodl jsem se opet navštívit C4M. Potrebovali operátora na násobicové pracovište a tak jsem pilne vyzobával násobice dalších 5 hodin. Na vecer jsem je opet navštívil, situace se opakovala s tím že jsem pozdeji sedel vedle Harry RA3AUU (druhý WRTC 2002, clen K1B atd) a sledoval jeho perfektní provoz a schopnost zpracovat neustálé pile ups s rate od 150 nahoru. Vecer jsem si také sedl na chvilku za RUN. Pro mne bylo zajímavé zjištení že pri RATE pod 150 premýšlejí o preladení na jiné pásmo které bude v dané chvíli výživnejší. Na 80m vecer to bylo "jen" kolem 120 a nebyli nijak spokojeni. Inu jejich celkový výsledek mluví za vše. V nedeli dopopledne meli kolem 3800 QSO a více jak 1/4 závodu pred sebou. Já jsem se vrátil se své small pistol stanici a do pozdních vecerních hodin jsem vyzobal dalších 250 stanic.Celkový výsledek za 15 hod práce byl 560 QSO a 700 000 bodu. slabá útecha, ale na druhé strane velmi potešující fakt být pri BIG GUN stanici, skvelém provozu a svetovém výsledku.Návrat na hlavní stránku