Ceuta - CQ WW 2004 SSB - EA9/OL8R


Fotogalerie - pobyt na Ceute

EA9 respektive Ceuta a Mellila byla pro mne vždy tak trosku pod rouškou tajemství, ačkoliv jsem věděl že to je součástí Španělska tak jsem netušil přesně kde to je ani jak se tam dá dorazit a natož vysílat. Při hledání aktivit jsem narazil na EA9AM (Pablo) a následně na EA9LZ Jorge. S oběma jsem komunikoval přes email a telefonicky průběžně asi 6 týdnů před odjezdem. Že to nakonec bude SSB část a ne CW (mnou preferovaná ) bylo rozhodnuto XYL vzhledem očekávanému lepšímu počasí. Na WWW stránkách jsem našel 2 hotely, Parador a Tryp. Oba nicméně na písemnou žádost o umístnění antény a několikerou telefonickou urgenci odpověděly záporně. Týden před odjezdem byla situace kritická a tak náhradní ne radioamatérská varianta byla navrhnutá jako týdenní zkoumání jihu Španělska, oblasti Andalusie. Naštěstí 5 dnů před odletem přišla zpráva od Pabla, kde byla potvrzená rezervace v hotelu Residecia Africana s možností přístupu na střechu. Cesta na EA9 byla otevřená

Ve středu 27.10 odlet společností SmartWings Praha Madrid, následně 6 hodinové čekání a noční přelet z Madridu do Malaga společností Air Europa, obě patří mezi nízko nákladové. Čekání nebylo „málo“ a tak dodáváme další 4 hodiny než pojede první ranní autobus z letiště. Vydáváme se přímou linkou do města Marbella, které je asi 70km od letiště, tam následně přestupujeme na autobus který nás zaveze až do Algeciras odkud pluje trajekt přes Gibraltar do Ceuta. Tak po cca 20 hodinách cestování se dostáváme poměrně vyčerpaní do Ceuta, neboli španělské Maroko.

Pristav Algeciras a louceni s Evropou
Trajekt nas unasi do Afriky

Ceuta na první pohled připomíná jih Španělska jen je zde trošku více Marokánců v tradičním oblečení a také pár černochů. V přístavu hned několik černých taxikářů nabízí odvoz. Zde nás již čeká Jorge a jdeme opět hledat hotel, protože naše Residencia Africana není doporučená jako bezpečné místo. Nakonec se ale v ní ubytujeme, je to hotel tedy spíše jako studentská ubytovna stará 20 let a ačkoliv čistá a udržovaná tak s původním vybavením. Murphy funguje všude a tak máme dovoleno jít na střechu, nicméně nedostanu se na ní protože je krátký žebřík a jiný není. Po několika telefonech a 3 hodinách čekání přiveze Marianno (další radioamatér) 4m žebřík a závodu alespoň nyní už nic nebrání. Ve čtvrtek večer uleháme s pocitem že snad vše máme.

LU3HAK/EA9 a OK1FCJ v provizornim ham shacku
Centralni radioklub EA9CE v Ceuta

V pátek dopoledne se během 2 hodin postaví vertikál SP7GXP a následne odpoledne dipól na 80m a LW na 160m. Vertikál obstojně ladí v části SSB od 40m až po 10m. S dipólem a LW je to horší, jejich výška je jen cca 1 až 2 metry nad střechou a později se ukazuje že jsou nepoužitelné. Jediné spojení bylo s OK2RZ na 80m, jiné big gun stanice dokonce z I mně neslyšely. Na 160m bylo na TCVR konstantní QRM S9 a tak jsem tam jen občas někoho slyšel lehce na rušením. Závod začal v 02:00 ráno, po hodině bojů bylo několik málo spojení v logu, 160m/80m nepoužitelné a 40m se 100W a vertikálem nebylo možné v obrovské spleti big guns se probojovat a tak zůstalo občasné volání stanic na výzvě. Už v noci je jasné, že závod bude záležitost 20/15/10m a po 48 hodinách je v logu cca 1500 QSO, z toho 700 na 10m, 600 na 15m, 250 na 20m a zbytek na 40m. 10m mne velmi překvapilo s velkou aktivitou od 28250 až po28 750.

Vylet EA9IL, XYL, OK1FCJ, LU3HAK/EA9

S Jorge EA9LZ jsem hovořil po závodě a nebyl si jist že udělal pro závod maximum a tak se svými 6000 QSO a cca 10 mil bodů chtěl jen poslat check log. Doufám, že jsem mu to rozmluvil a bude někde na čele SO AB HP výsledkové listiny. Jorge bydlí v 5patrovém domě, na střeše má 16m stožár a na něm úplně nový OPTIBEAM 17el pro pásma od 40 až po 10. Na 80 používá otočný zkrácený dipól a 160m dipól. To vše budi silnější verzí PA ACOM a SW K1EA bez připojení k DXC.

Velká pomoc před závodem a vlastně celé zázemí během mého pobytu zajistil Roberto z Argentiny LU3HAK/EA9 profesor v důchodu a světoběžník který vysílal z CE, CE0, VK, ZL, K a mnoha jinych zemi. Zajistil také návštěvu místního radioklubu a QSL bureau EA9CE a dále návštěvu tisku v mém provizorním ham shacku. Nedělní vydání deníku El Faro uvedlo foto a krátkou informaci o CQ WW závodě. V něděli (během závodu!!!) jsem absolvoval s ním, XYL a EA9IL projížďku po městě a okolí. V pondělí po závodě balení a návrat trajektem zpět do Algeciras, busem do Malaga a přes Madrid letecky do Prahy.Návrat na hlavní stránku