Thassos 2003

Každoročně letní dovolenou vybírá XYL. Letos by tomu nebylo jinak, ale oznámila kdy se dovolená musí vybrat a byl to poslední týden v červenci a s ním IOTA contest. Ačkoliv jsem o tomto závodu dříve moc nevěděl rozhodl jsem se se že letošní dovolená bude s nádechem vysílání a tak plážové opalování bude pro mne stravitelnější.

Přípravy začaly výběrem lokality, tedy ostrova který by byl akceptovatelný jak z hledska finančního, ale také dopravní dostupnosti, možnosti relaxace, CEPT licence, relativní vzácnosti a bez nutné několika měsíční přípravy na speciální expedici.Volba nakonec padla na řecký ostrov THASSOS IOTA reference EU 174. Výběr destinace také samozřejmě záležel od nabídky renomovaných cestovní kanceláří (CK).Tentokráte jsem aktivně vybíral. Výběr byl dán konstrukcí hotelu tedy nejlépe s plochou střechou a s přístupem k ní. Nutností byl pobyt v nejvyšším patře.Volba padla nakonec na malý penzión Krystal , kde z obrázku se dalo usuzovat na možnost přístupu ne střechu. Bohužel CK odmítla sdělit telefonní kontakt na delagáta v místě a tak se jelo na slepo.

Po výběru letoviska a zaplacení zájezdu 2 měsíce před vlastním pobytem začaly přípravy co si vzít sebou aby se to vešlo do 20kg ekonomické třídy.Ideální se nabízel mobilní/portable TCVR YAESU FT857 (HF/VHF/UHF) s výkonem 100W na KV. Váha i se spínaným zdrojem byla cca 4 kg. YEASU nabízí také aktivní tuner FC 30, který ovšem váží další 1kg, ale nakonec se během provozu velmi osvědčil. Anténní vybavení bylo poměrně dlouho dilema, nakonec jsem měl možnost si vypůjčit od OK1RD jeho Cushkraft R7000 expediční vertikál a za to mu patří velký dík. Hlavní anténa byla, ale ješte jsem vzal LW28m na 40 či 80m pásmo. K tomu všemu notebook s WIN98 s software DX4WIN na normální práci a WRITELOG na práci v závodě. Když jsem shromážil včechny "nezbytné" nutnosti včetně koax kabelu, náhradních drátů,pájky,MFJ a YAESU tuneru, vertikálu (8kg),nářadí,konektorů,měřáku atd byl jsem téměř na 20kg. Naštěstí notebook a kabelu s TCVR/zdroj/tuner šel jako příruční zavazadlo a tak do zavazadlového prostoru šlo nějakých 10kg, což bylo akceptovatelné.

R7000 zapujceny od OK1RD, mimo obrazek dipol a LW,antena na strese
FT857,nbook,cw klic - portable ham shack

V Praze na letišti již žádné překvapení nebylo. Ačkoliv nikdo nechápal proč si na dovolenou vezu tak velký slunečník, že se musel dát do sekce speciálních nadrozměrných zavazadel. Problém nebyl ani při prohlídce osobních zavazadel. Slečna u rentgenu jen nechápavě kroutila hlavou a nechtěla ani otevřít tašku s krabičkami na dovolenou.Popříletu do Kavala se můj slunečník jaksi neobjevil. Jelikož v okénku baggage claim (reklamace zavazadel) nikdo nebyl a v celé příletové hale jen jedna paní co nechápavě kroutila hlavou cože to postrádám. Po 10 min jednání s několika pracovníky se volá do oddělení zavazadel a nachází se můj slunečník. Cesta na ostrov byla otevřená.

Relax na plazi mezi vysilanim
Bazenek potesil,bohuzel u ciziho hotelu

Po hodinové cestě trajektem a autobusem se dostáváme do penziónu Krystal, pokoj číslo 7 v druhém patře. Lépe jsem si ani sám vybrat nemohl, dál od jiných pokojů a otevřená cesta na střechu ze schodiště. Z okna koukám na zahradu a tak bude i kam natáhnout LW. Zatímco XYL vše sama (nepříliš nadšeně) vybaluje, tedy až na HAM krabičky a zbytečnosti já ještě večer natahuji nedočkavě LW a instaluji TCVR s tunerem. První testy na 40m nic moc. Záhada se záhy objevila.Chybějící zěmění.V druhém patře se těžko hledá, ale dobře posloučila trubka na vodu vedoucí od střešního zásobníku a zároveň boileru. Na recepci hotelu na dotaz zda si mohu na střechy dát anténu tak paní s úsměvem prohásila že není žádný problém.

Následující den od rána skládám s pomocí XYL vertikál, která by se raději viděla u moře, ale chápe důležitost této činnosti. Začínám první QSO pod značkou SV8/OK1FCJ/P. Dostavuje se velmi příjemný pile up a tak je krátím spojení bez obligátního jména a QTH. Následující den ještě je nutné dodělat dipól na 20m. QRV od 10m až po 80m. 80m pásmo s LW anténou chodilo velmi špatně a vzhledem k panujícím podmínkám 10m a 12m pásmo bylo skoro stále uzavřené a tak se nosná komunikace přesunula od 40m do 15m.

Denní harmonogram rodiné dovolené se musel vhodně dělit mezi koníček a čas trávený s XYL. Jinak by docházelo k zásadním problémům. A tak se věnuji zálibě tak 3 až 5 hodin. Výjimku tvořil IOTA contest, kde jsem dopředu oznámil že budu 24 hodin mimo normální provoz a bylo to pochopeno.

Pro IOTA contest jsem použil OL8R CEPT licenci. Značka SV8/OL8R/P je přeci jen lépe čitelnější než plná domácí značka. Se 100W výkonu a vertikálem (případně dipólem nebo LW) jsem neměl moc šanci na dovolávání na násobiče na který byl pile up, ale stačilo to na vytvoření pile up na vlastní výzvu. A tak po 24 hodinách, 2 hod spánku, přestávce na snídani s XYL se objevuje v logu 1320 QSO a cca 725 000 bodů s minimem spojení na 10m a 80m pásmech. Chybí násobiče, ale je příjemny pocit být na druhé straně pile up.

Mimo závod jsem navázal cca 1150 QSO .Má první dovolenková expedice skončila s relativním úspěchem, teď už zbývá navrhnout speciální QSL lístek pro SV8 přemýšlet kam vyrazit příště. Díky všem za spojení a body během závodu.


Návrat na hlavní stránku